Knižnice sú kritickým bodom každého 3D programu, Revitu samozrejme tiež. Je to dokonca jeden z hlavných argumentov, ktorý sa objavuje proti Revitu. Niekomu vadí, že je ich málo, ďalšiemu vadí, že sú škaredé, inému tam chýba konkrétny prvok, ktorý predsa ten jeho program dávno má. Osobne mi tam toho veľa nechýba, dokonca by sa dalo povedať že mi tam nechýba nič, ale zase na druhú stranu z knižníc ktoré sú k programu nainštalované nevyužívam tiež skoro nič. Skrátka čo potrebujem si namodelujem. A za tie roky sa mi už nakopilo slušné množstvo vlastných knižníc. Aby som bol presný, dal som si teraz vyhľadať rfa súbory v priečinku kde mám iba moje knižnice a je ich tam presne 2307 :). Keby som mal niekedy čas si ich zorganizovať, bolo by to super, dosť často sa mi ale stáva, že si prvok radšej vytvorím znova ako by som ho mal hľadať. Ale o tom, ako si vytvárať vlastné super knižnice napíšem niekedy nabudúce, v tomto článku sa chcem venovať tomu, ako a kde na webe nájsť knižničné prvky do revitu. Keby ste nevedeli – nazývajú sa families, tak ak chcete hľadať sami, stačí vygooglovať “revit families” a určite niečo nájdete. Ale ak sa chcete vyhnúť dlhému pátraniu, tak som si prečítajte nasledújúcu sumarizáciu čo a kde hľadať. Ak som niečo zaujímavé prehliadol, napíšte mi, doplním to tam.
1. Knižnice nainštalované spolu s programom.
Sú umiestnené (aspoň vo verziách 2013, 2014, 2015) štandardne v : C:\ProgramData\Autodesk\RVT 201X\Libraries. Rozdelené sú podľa celkom rozumných kategórií. Treba si dať pozor na jednu vec. To, koľko ich je tam nainštalovaných závisí od toho, čo zadám pri inštalácii Revitu. Osobne toho zadávam čo najmenej, zvyčajne iba US Metric aby tam aspoň niečo bolo. Aktuálne v Revite 2015 je prvýkrát rozdelená inštalácia Revitu a knižníc do neho. Volá sa to Autodesk Revit Content Libraries 2015.
Keď zvolím inštaláciu všetkého možného rozumného – teda nie čínske knižnice napríklad (kedže aj ich názvy sú v čínštine), tak tam je toho na prvý pohľad celkom dosť. Avšak keď som si to bližšie pozrel, tak na moje prekvapenie sa väčšina prvkov iba obmieňala v rôznych jazykových mutáciách. A to ani nehovorím o tom, že kategórie aj názvy prvkov sú vždy v danom jazyku. Takže tadiaľto cesta k bohatej knižnici asi nevedie.
2. Výmenný portál Autodesku : Autodesk SEEK
Tento portál má slúžiť ako služba ktorú sprostredkuje Autodesk pre svojich zákazníkov s kontom Autodesk. Tam majú priestor konkrétny výrobcovia aby poskytli svoje výrobky v digitálnej forme v rôznych formátoch. Idea je to dobrá, avšak obsah tejto databázy výrobkov je podľa mňa veľmi nevyrovnaný. Z niektorých kategórií sú tam stovky typov – napríklad okná a hlavne svietidlá. Tvári sa že je tam aktuálne 3033 revitových modelov svietidiel. Kto sa má v tom ale vyznať? Je tam síce plno filtrov, ale prakticky sa je to brutálny chaos. Chcem nájsť nástenné svietidlo – logicky rozbalím Mounting Type – a je tam vyše 160 kategórií uchytenia… WTF ?? Tak skúšam niečo iné – skúsim konkrétne vyhľadanie – napríklad chcem nájsť rohovú vaňu – zadám do vyhľadávania bathtube, určím kategóriu Revit – vyskočí 77 výsledkov. No, to už nie je také bohaté. A ako pozerám, tak pozerám, rohová ani jedna Ďalšia vec čo ma tam rozčuluje, že náhľady na prvok sú robené ako fotky konkrétneho produktu, čiže vyzerá to pekné naleštené, ale keď si stiahnem konkrétny model, tak výsledkom je často veeeľmi jednoduchý model, ktorý som mohol mať vymodelovaný za 5 minút a hľadaním som už strávil 15… Takže neviem, idea je to dobrá, ale akosi chýba nejaký rating systém, ktorý by odfiltroval prvky len tak do počtu, aby si výrobca akože splnil povinnosť že má 3D model. Ale aby to nevyznelo tak pesimisticky, sú tam aj pekné veci .. len ich treba dlho hľadať a skúšať.
3. Komunitný portál : RevitCity
Tento portál považujem už dlhé roky za jeden z najlepších. Výhodou je ľahká orientácia v ňom – má tri druhy delenia stromu knižníc – osobne ale používam iba RevitCity.com Tree. Prvkov je tam dosť, stránka je rýchla a prehľadná. Veľa prvkov je tam síce starých ako svet, ale dajú sa nájsť aj celkom pekné. Našiel som tam aj rohovú vaňu :). Najlepšie je to, že je to zdarma, len sa treba zaregistrovať. Riziko je len jedno, a na neho si ale treba dať dosť pozor. Tým, že je to komunitný portál, prvky vytvárajú užívatelia. A tí môžu byť šikovný, ale môžu byť aj nadšení a menej šikovní. Takže pozor hlavne na parametrické prvky. Tam sa nedá vedieť, či bude fungovať, alebo či sa pri zmene rozmeru nezosype. Pomôckou môžu byť komentáre pod prvkom, ktoré môžu odhaliť nedostatky modelu – ale aj nemusia. Osobne by som riskoval vložiť do modelu prvok iba úplne neparametrický a aj to až po jeho prezretí koľko rôznych podkategórií, materiálov a typov čiar mi môže vložiť do projektu. Stalo sa mi totiž že po vložení niekoľkých štafážnych prvkov – áut, ľudí, atď mi pribudlo v projekte 40 materiálov nazvaných po taliansky, nemecky a portugalsky.
4. Komerčné portály zdarma
Napríklad ARCAT.
Takéto portály fungujú na biznis modeli prvkov pre užívateľov zdarma a platia to výrobcovia, ktorý si tam dávajú svoje konkrétne prvky v rôznych formátoch. Nie je to pre nich lacné, a kým nebude BIM naozaj plne rozšírený, tak to pre väčšinu výrobcov nebude nutné ani dôležité. Pre väčšinu z nich je povinnosť dať niečo pre projektantov odbitá tým, že si na stránku dajú model v dwg. Česť výnimkám. Ale to, že výrobca dal na niektorý portál model v revite, neznamená že je automaticky kvalitný. Často sa ale stane druhý extrém, že model je kvôli výrobcovi, ktorý je zahľadený iba na svoj výrobok, až príliš premodelovaný, a tým pádom vo väčšom projekte niekedy nepoužiteľný. Ale nechcem paušalizovať, záleží prípad od prípadu. Tiež uznávam, že projektantom ťažko vyhovieť. Napríklad architekt, ktorý robí vizualizáciu interiéru domu potrebuje model v úplne inej podrobnosti ako architekt, ktorý robí štúdiu zariadenia kancelárií napríklad na 20 tisíc m² a prvky tým pádom potrebuje naozaj čo najjdenoduchšie, pritom však stále vizuálne pekné.
5. Obchody s knižnicami
Túto kategóriu môžem rozdeliť na dve časti.
Jeden spôsob obchodovania s digitálnym modelmi je založený na platení paušálu, po čom obdržíte prístup k celej knižnici, ktorá je priebežne aktualizovaná. Je to napríklad FORMFONTS.
Na tomto obchodnom modeli nevidím nič zlé, avšak nie som si istý, či za svoje peniaze dostanem prvky, ktoré nie sú inde aj zdarma. Veľkou výhodou je však možnosť zažiadať si v rámci predplatného o vyrobenie konkrétnych modelov ktoré potrebujete. Avšak výsledok bude až po nejakom čase, keď sa im zrejme nahromadí viac podobných dopytov, alebo keď majú voľné kapacity.
Druhý spôsob je obchod s knižnicami s ocenením každého prvku zvlášť. Takéto portály mávajú aj relatívne dosť prvkov zdarma, potom klasicky prvky v nejakej cene a nakoniec tematické balíky. Sú to medzi inými :
Little Details Count – to je stránka, ktorá má úzky záber prvkov, ale až absurdne pekne vymodelovaných. Napríklad ukážka návodu ako robili pohár na pivo. V prípade že budem robiť projekt interiéru kasína, určitče začnem nakupovať tam :).
Ďalší portál je TURBOSQUID.
Ten má veľmi široký záber modelov do Maxka, SketchUpu, AutoCadu aj Revitu. Veľa prvkov je zdarma a veľa je aj za peniaze. Tam si cenu určuje zhotoviteľ, takže sa môže stač, že prvok zdarma môže byť lepší ako ten za 10$. Ak sa pohybujete na rozhraní viacerých programov, pracujete napríklad v Revite a rendrujete v Maxku, tak tento portál bude určite užitočný.
Zaujímavý portál je RevitBay
Je z našich končín, avšak zameriava sa hlavne medzinárodne (ale je aj po slovensky). Orientuje sa na kvalitné interiérové prvky, ktoré su naozaj pekne a verne vymodelované. Považujem ho za značne predražený, avšak ak robíte podrobné interiéry v Revite a vyhovuje vám výber, ktorý tam je, tak to možno stojí za úvahu, kedže veľa z tých modelov by ste robili niekoľko hodín.
Zvláštnou podkategóriou sú tzv. Content Builders. Tieto firmy fungujú ako servis pre projektantov – robia families na zakázku. Fungujú na priamejšom vzťahu ako iba cez webový formát, na klasickej schéme dopyt-ponuka-objednávka-dodanie. Ťažko hovoriť o cenách a termínoch, je to celkom indiviuálne, závisí to od obsahu a rozsahu. Patria sem firmy ako : http://andekan.com, http://www.sumexdesign.com , https://www.bimstore.co.uk , http://inviewlabs.com
6. Ďalšie portály už bez kategorizácie, každý v niečom vyniká :
http://www.familit.com – zjednocuje online knižnicu prvkov a ich správu priamo v prostredí Revitu. Aplikácia už ale vyzerá celkom zastarane, zdá sa mi, že ju iba preklopia do novšej verzie Revitu bez toho aby ju inovovali. Čo sa týka samotných prvkov, je ich tam celkom dosť, ale zdajú sa mi tiež celkom jednoduché a vizuálne nie moc príťažlivé. Ale sú zdarma, cez web prístupné bez toho aby ste si museli kupovať ich plugin.
RevitContent Tak tento portál je unikátny. Nesnažia sa o kvantum prvkov ani o výnimočný dizajn. Je tam zopár málo prvkov, ktoré sa však právom nazývajú Superfamilies. Volajú ich All-in-One, to znamená že napríklad jedno All-in-One okno má obsiahnuť všetky možnosti tvarovania, delenia a vzhľadu okien aké je možné. Prvky sú samozrejme plne parametrické. Fakt je ale ten, že si za to riadne vypýtajú. Napríklad to okno stojí 79.99 $. ALe verte tomu, také okno môžete skúšať robiť mesiac, také neurobíte ani nikde nestiahnete. Ani moje schopnosti na to asi nestačia. Sú to skrátka nejaký programovací maniaci. Problém je ale ten že keď vám na tom okne niečo vadí a chcete vo family niečo zmeniť, tak to teda nie. Buď vám vzhľadovo vyhovuje tak ako je a postačí vám zmena parametrov, alebo to necháte tak. Tá family je skrátka tak komplikovaná a previazaná, že tým skrátka nepohnete. Zaujímavé je, že podľa recenzií prvky sú relatívne svižné a nezahlcujú projekt. Ale nikdy som sa neodhodlal k tomu, aby som do niektorej z nich investoval. Môj tip – určite sa oplatí investovať aspoň do plne parametrického eskalátoru – ak robíte obchodné centrá a do veluxového strešného okna ak také potrebujete. Vyzerajú naozaj dobre.
Zujímavým portálom vyzará byť http://www.bluebryk.com – ten si dáva za úlohu zhromaždiť čo najviac zdrojov o rôznych revitových portáloch, obchodoch, výrobcoch atď.. len sa tam treba registrovať.
Namiesto záveru sem dávam čo najviac linkov na portály, ktoré zameriavajú na revitové families, väčšina z nich je kombinácia viacerých prístupov uvedených v jednotlivých bodoch. Je to bez poradia dôležitosti a kvality daného portálu:
http://bimobject.com
https://www.bimstore.co.uk
http://revitcomponents.blogspot.sk
http://www.revitfurniture.com
http://rbuiltcomponents.com
http://www.smartbim.com
http://www.engworks.com
http://www.yellowbryk.com
http://bimbandit.com
http://library.smartbim.com
http://www.revitstore.com
V prípade že poznáte iný zaujímavý portál, napíšte mi, rád to sem doplním. Podotýkam že žiaden uvedený portál vyslovene neozporúčam a nepreberám zodpovednosť ak niektorý z nich vyskúšate a popálite sa s ním.