Category Archives: BIM

BIM Konferencia 2014

Firma ŠTOR CAD Computers organizuje konferenciu, prvú svojho druhu na Slovensku BIM KONFERENCIU 2014. Nepremeškajte možnosť zúčastniť sa a dozvedieť sa ako čo najefektívnejšie využiť technológiu BIM, priamo od odborníkov zo stavebnej praxe a projektovania. Budem tam vystupovať asi aj ja. Hlavne sa teším na predvedenie plnej spolupráce architektúry a všetkých profesií v BIM modeli z Revitu. 

pba-1

cropped-titulka1.jpg

Viac o tejto konferencii sa dozviete TU.

Je BIM vhodný pre malé firmy?

Hlavne v zahraničí je bežný názor, že nasadenie BIMu je vhodné, či možné hlavne pre veľké firmy. Osobne si to nemyslím, kedže osobne poznám viacero malých kancelárií, či jednotlivcov pracovať veľmi úspešne s Revitom. Otázka samozrejme je, či iba samotná práca s Revitom postačuje na plnohodnotnú definíciu práce s BIMom. Takže to je niekoľko argumentov, ktoré sa budem snažiť potvrdiť či vyvrátiť:

BIM je pomalý

BIM zo svojej podstaty ťaží z toho, že celý projekt sa nachádza v jednom súbore. To čo je ale informačná výhoda, sa pri veľkých projektoch a veľkých firmách premieňa na tlačenie možného ohromného balvanu pred sebou. Totiž pri naozaj veľkých projektoch už treba čarovať s optimalizáciou modelu, aj každého najmenšieho prvku, čím sa niekedy výhoda BIMu musí obchádzať a hľadať kompromisy. Napríklad osobne celé bytové zariadenia v bytových komplexoch kreslím ako 2D prvky aby sa mi ani náhodou neobjavili v 3D a nespomalovali model. Naproti tomu projekty v rozsahu 1.000 až 10.000 m2, čiže objekty ako bytovky, malé administratívy, školy (ak sa u nás nejaké robia:),požiarne stanice, malé obchodné centrá – to sú presne také, na aké je BIM ako našitý, a ktoré sa dajú rozsahom zvládnuť do najmenších podrobností bez rizika že sa z toho zrúti bežná CADovská pracovná stanica a pritom dokážu ohromne profitovať z rýchlosti a komplexnosti BIM databázy. A kdo robí takéto projekty ? Asi nie 20 architektov naraz…

BIM je drahý

Práve naopak. BIM je investícia, ktorá má nielen šetriť, ale hlavne zarábať peniaze. Samozrejme, žiadna investícia nie je zadarmo. Ale asi treba u nás zmeniť myslenie, kedže rozdiel medzi cenou 2D , 3D a 3D BIM softvéru nie je až taký veľký, keď v ňom s ním pracujem cca 260 dní do roka a minimálne 8 hodíne denne (osobne teda viac:), čo je 2080 hodín. Teraz keď mi niečo dokáže zdvihnúť produktivitu o 10% – tak to si už dokáže každý prerátať. A to nehovorím, že zvýšenie produktivity BIMu oproti klasickému 2D projektovaniu, je podľa rôznych štúdií možné dosiahnuť aj 40%.

BIM je komplikovaný

Môže byť – keď je chápaný a používaný ako nákladný CAD nástroj. Ale po zmene myslenia prístupu k projektu – čo môže byť predsa komplikované na vytvorení jedného jediného modelu budovy na ktorom viem všetko vyriešiť. Pre mňa je to skrátka jednoduchšie a hlavne menej nákladné mať všetko pokope. Naopak pre mňa nie je nič komplikovanejšie ako keď sú vštku pôdorysy, pohľady, rezy, vizualizácie, tabuľky, profesie atď zvlášť každý vo svojom dwg. Skúste si taký projekt po čase meniť a dajme tomu zdvihnúť o jedno podlažie, alebo len po zásahu investora zdvihnúť parter o 20 cm vyššie. Tomu ja hovorím niečo komplikované. A treba to vnímať aj v komlexe toho, že problémy stavby viem vychytať dávno predtým ako sa začne betónovať. Skúste potom prísť na nejakú chybu ktorú ste nepostrehli, lebo rez ste predsa viedli inde. Tomu ja hovorím komplikované.

BIM je o dátach a previazanosti – my chceme iba pôdorys a nejaké vizualizácie

BIM je dodaní celého “výrobku” – budovy, dokonca lepšej budovy. Chceme aby úloha architekta nekončila kolaudáciou budovy, práve keď je možnosť aby ten, kdo vie o budove najviac – architekt, projektant, mal vďaka svojej znalosti BIM dát možnosť spolupracovať ďalej na facility managemente, skrátka možnosť predať svoju jednu robotu “dvakrát”. Ale možno ešte podstatnejšie je to, že architek má šancu hlbšie spracovať architektúru, má možnosť dlhšie uvažovať a riešiť napríklad fasádu, aj keď už sú pohľady nakreslené. BIM to skrátka umožňuje. A povedzte mi o architektovi, ktorý by si toto neželal.

Veľké firmy majú rozpočty na BIM oddelenia a managérov

Áno, a tým to práve viac komplikujú. Skrátka malej firme stačí jeden zapálený človek a skúsený dodávateľ ktorý ho postrčí správnou cestou a je to vyriešené. Žiadne nastavovanie štandardov firemnej komunikácie, žiadne mítingy o implementovaní spôsobu zavádzania procesov… Jeden nadšenec dokáže “obslúžiť štyroch piatich kolegov, ktorým to dokáže priamo pri ich počítači vysvetliť a stíhať priebežne odpovedať na otázky. Navyše nehovorím o tom, že sa dá ušetriť na školení – stačí vyškoliť toho jedného — on potom prenesie vedomosti ďalej.

Malé firmy nemôžu konkurovať tým veľkým

No, práveže môžu. Práve použitie BIMu je vstupenka do sveta “väčšieho” biznisu, kde s výrazne menším tímom dokážem robiť výrazne väčšie projekty rýchlejšie. A kedže malá firma dokáže nasadiť BIM výrazne rýchlejšie – viď predchádzajúci bod, môže ponúknuť hneď investorom inovatívne riešenia, skôr ako veľká firma len začne hľadať čas na míting na ktorom bude prehodnocovať proces menenia procesov :)

Príklad o nás – takáto bytovka je svojím rozsahom zvládnuteľná v Revite v dvoch osobách

– podunajska

podunajska2

Ďalej je tu príklad zo zahraničia, avšak samozrejme tam je trošku posun vo vnímaní čo je malá firma, treba si to možno vydeliť desiatimi :)   bim-small-practice

BIM skátka nie je závislý od veľkosti firmy, naopak dáva obrovskú šancu tým menším a inovatívnym. Môže mi to isto potvrdiť viacero architektov čo poznám, ktorí v tom robievajú rodinné domy a oplatí sa im to. Vedeli si nastaviť procesy a šablóny tak, že minimalizovali krok medzi ideou, vykreslením domu a výrobou dokumentácie. Aj keď v tom prípade ide skôr o taký BIM lite, kedže samotné použitie Revitu, bez koordinácie profesií v 3D. V prípade rodinných domov to nie je až tak nutné, aj keď poznám prípady, keď napr. pri pasívnom dome sa oplatí optimalizovať trasy vedení potrubí od tepelného čerpadla, solárneho ohrevu a zemných kolektorov.

Čo to je vlastne ten BIM ?

Pre tých čo nevedia, BIM je Building  Information  Modelling,  v priamom preklade Modelovanie Informácií o Stavbe, jednoducho povedané vytvorenie virtuálneho počítačového modelu budovy s informáciami o nej ešte predtým ako sa reálne začne stavať.
Podľa Wikipédie je to digitálny model, ktorý reprezentuje fyzický a funkčný objekt s jeho charakteristikami. Slúži ako databáza informácií o objekte pre jeho realizáciu a prevádzku.

bim-retazec2

V tomto roku sa už termín BIM posunul od priekopníkov a vizionárov k bežným projektantom, investorom a stavebným firmám, avšak niekedy bez pochopenia toho, čo ten BIM v skutočnosti je a čo potrebuje. Mám ten pocit, že väčšina ľudí, čo používa termín BIM sa domnievajú že to je vytvorenie revitového modelu so stále aktuálnym výkazom dverí, okien a stien. Domnievajú sa, že ak ten model obsahuje informácie, musí to byť BIM.
Ako to pekne napísal Jason Grant na svojom blogu, to čo väčšina ľudí považuje teraz za BIM je taký BIM Lite, taká príprava, tréning na plný BIM – to je skrátka príprava na niečo, čo nás ešte len čaká. Takže podľa neho nerobíte BIM pokiaľ:

  • ste radikálne nezmenili spôsob ako pracujete
  • v dokumentácii stále ešte používate veľké množstvo textu
  • nepoužívate až absurdné množstvo zdieľaných parametrov
  • neukazujete perspektívne pohľady z miestností klientom z obavy že to nezodpovedajú dizajnu aký ste chceli dosiahnuť
  • obávate sa zdielať svoj model s dodávateľmi (zhotoviteľmi)
  • viac sa staráte o výslednú grafiku ako o samotné dáta (toto je u nás obzvlášť silné)
  • váš tým zapína AutoCad rovnako často ako Revit
  • vaši dodávatelia nevytvárajú dátovo obsažné modely (u nás ani žiadne :)
  • pretože sa stále bavíme o Revite, myslíte si, že Revit = BIM
  • Potrebné si je uvedomiť, že BIM nie je softvér, je to proces, je to spôsob práce a komunikácie nad projektom.

Majitelia firiem potrebujú pochopiť, že zavedenie BIM procesov potrebuje väčšiu podporu ako bola posledná veľká zmena procesov projektovania ( z papieru do AutoCadu), avšak so správnou podporou z toho vyťažia aj viac výhod.

Nebudem ale siahodlho opisovať dlho to, čo bolo už veľakrát povedané a napísane. Pekné obsiahle články o BIMe si môžete prečítať na týchto odkazoch (v češtine). Sú to celkom rozsiahle články, s niektorými tvrdenia by som si dovolil polemizovať, ale v podstate je to tak.

jak je to s bim uvod
jak je to s bim 1 dil
jak je to s bim 2 dil
jak je to s bim 3 dil
bim-konkurenčná výhoda

Aby všetko nebolo také ružové, mám tu jeden obrázok, ktorý je všeobecne platný a hovorí aj o prechode na BIM. Skrátka treba mať asi reálne očakávania.

dobre-lacne-rychle

Vitajte na blogu bimsk.sk

Vitajte na blogu bimsk.sk

Volám sa Rado Vlkovič, som autorizovaný architekt SKA a spolupracujem s ateliérom AIK za ktorým je architekt Ivan Kubík. Sme autormi viacerých stavieb, posledná realizovaná bolo Polyfunkčný areál CENTRÁL v Bratislave.  Popri tom robím konzultanta na všetko okolo BIM technológie pre firmu ŠTOR CAD Computers –  www.stor.sk. Tam máme aj stránku, ktorá sa venuje podpore CAD programov – www.cadcentrum.sk

 

O čom teda bude tento blog?
Presne ešte uvidím, ktorým smerom sa to vyvinie, ale moja prestava je robiť osvetu ohľadom projektovania pomocou technológie BIM na Slovensku, v našich podmienkach, s našimi normami, s našimi konkrétnymi projektami a projektantami. V BIMe robím už od roku 2005, keď ma do tejto prevratnej technológie stiahol “guru” architekt Marek Németh.
Blog sa bude zameriavať aj na ľudí, ktorý nevedia o čom je BIM a prinášať určitú osvetu, ale viac na ľudí, ktorý sa už v BIMe orientujú a chcú vedieť viac. Budem sa venovať tvorbe konkrétnych projektov, objavovaniu rôznych tipov a trikov, ako aj vytváraniu knižničných prvkov. Zámerom je zvýšiť efektivitu a produktivitu projektovania a čo je možno najdôležitejšie, pokúsiť sa ustanoviť určité štandardy práce v BIMe na Slovensku .
O čom je samotný BIM, tomu sa bude venovať samostatný článok. BIM je tu zastúpený hlavne produktami firmy Autodesk, hlavne teda programom Autodesk Revit. Nebude to však blog, ktorý by bol reklamný či propagačný, miesto tu budú mať aj kritické názory.