Monthly Archives: June 2014

Novinky Autodesk Revit 2015

Trošku neskôr po vydaní, ale predsa sa mi podarilo dať dokopy predstavenie noviniek Revitu 2015. Snažím sa ich iba nevymenovať, ale ukázať ich význam a konkrétne využitie.

Videá som rozdelil do troch častí:

V prvej  časti sa venujem novinkám a vylepšeniam ako :

Sketchy lines – v každom pohľade zvlášť sa dá nastaviť prepis zobrazenia na  “ručne škicovanú” grafiku, dá sa nastaviť miera “roztrasenie” a miera predĺženia koncov čiar.  Hmm, toto je zrejme populárne a Amerike, ale neviem, či sa u nás ešte niekto odváži tváriť že to kreslil “ručne” :)  … ale na druhú stranu, prečo nie :). Každopádne toto je niečo, čo si vyžiada naozaj kompatibilnú grafickú kartu, pri vypnutej hardvérovej akcelerácii to asi nepôjde.

Vylepšenie tabuliek výkazov – áno, tento rok sa konečne trochu viac pohrali s možnosťou vykazovania prvkov a vzhľadom tabuliek. Pribudli veci ktoré mi tma už tiež nekonečne dlho chýbali – napríklad, konečne sa dá prepísať celkovú súčet “Grand Totals” na hocičo iné, konečne sa dajú v stenách vykazovať parametre odkiaľ a kam ide ktorá stena a aj jej výška (ešte raz – Konečne!). Ďalším užitočným vylepšením je rozšírenie možnosti filtrovania v tabuľkách na 8 filtrov ( z pôvodných 4)
Vylepšenie duplikovania názvov – Tak toto je fakt drobnosť ktorá ale naozaj poteší – po zduplikovaní napr. pôdorysu 1.NP sa nezjaví Copy of 1.NP ale 1.NP Copy 1,2 atď  ….  a tým pádom to nemusím hľadať niekde pod C, ale ostáva to v project browseri na svojom mieste .

V druhej časti sa venujem :

 Možnosť vloženie obrázkov do výkazov – toto vyzerá ako super vec, až na jednu drobnosť – obrázky sú do revitu stále vkladané a nie linkované, takže to samozrejme zväčšuje veľkosť súboru. Inak obrázky sú viazané na vykazovaný element ako Instance alebo Type parameter, a pri zmene obrázku ho netreba vkladať znova, ale dajú sa znova načítať.

Možnosť Disallow Join pre trámy( Beams) – tak toto je drobnosť aká mi tam tiež chýbala a umožňuje mi riadiť aby sa mi trámy nezačisťovali automaticky kade tade.

V tretej časti sa venujem :

 Vylepšenie revízií – revízie sa dajú konečne vymazávať  a revízne obláčiky už netreba vyklikávať bod po bode, ale dajú sa kresliť rovnakým systémom ako normálne čiary

Prehodenie poradia parametrov vo family – tak to bol už tak dlho problém, že som si už aj bez neho poradil. Každopádne, veľmi užitočná vec, ale skôr ako novinku to považujem za opravenie nekonečne dlho trvajúceho bugu. Funguje to celkom jednoducho – označí sa parameter a vpravo je možnosť posunúť ho hore alebo dole.
Tooltip – pri vytváraní parametrov vo families sa teraz dá ku každému parametru vytvoriť nápoveda v ktorej sa môže popísať ako a prečo tento parameter funguje. Funkcia pre niekoho, kto vytvára veľa families, často komplikovaných.. čiže ja to určite využijem :)

 Rýchlejší výber objektov – Pri označení veľkého počtu objektov Revit používa nový proces na zobrazovanie označených objektov tak aby ich označenie prebehlo rýchlejšie.

Vylepšenie správania pripnutých (Pinned) elementov – objekty ktoré sú teraz pripnuté sa dajú bez problémov vymazať a hodí to iba malé upozornenie. Toto sa mení, objekty sa dajú vymazať iba po ich odopnutí!

Organizácia projektu v Revite

V Revite pracujem prevažne na väčších projektoch. A veľký projekt znamená veľa zobrazení – veľa pôdorysov,pohľadov, rezov, výkresov. Bez správy toho, ako je projekt usporiadaný a delený sa z toho rýchlo stane chaos. Preto som pripravil návod, ako si možno usporiadať projekt – výkresy projektu  aj pohľady (rezy, pôdorysy) projektu.
Celá finta je o pridaní parametru do výkazu pohľadov (View List) ako aj do výkazu výkresov (Sheet List). V jednotlivých pohľadoch aj výkresoch viem (či už priamo alebo cez výkaz) pridať hodnotu do tohoto parametra a pomocou neho potom viem usporiadať organizáciu prehliadača projektu. Takto usporiadaný projekt bude potom omnoho prehľadnejší a pohyb v ňom omnoho efektívnejší. Celý postup ako to spraviť ukazuje priložené video:

Real-time render do Revitu

Nedávno som narazil na program s názvom FUZOR. Ide o samostatný program, ktorý vytvára priame obojstranné spojenie s Revitom. Na prvý pohľad sa mi zdalo, že ide iba o niečo škaredšiu mutáciu LUMIONu 3D, ktorý naozaj dokáže z Revitu vytiahnuť krásne realistické výstupy a dať ich do pohybu. Ale to bol omyl, vo FUZORe ide o niečo iné. Tam ide o priamu prácu v real-time renderingu, pričom ale tajomstvo je práve v tej priamej obojstrannej väzbe. Čo som videl, tak to funguje takto : Revit aj FUZOR sú zapnuté naraz, ideálne na dvoch monitoroch. Každá úprava tvaru či materiálu v Revite sa ihneď prejaví vo Fuzore, ale zaujímavé je, že meniť sa dajú veci aj vo Fuzore a potom sa tie zmeny prejavia v Revite. Nejde o nejaký prenos referencií, ale Fuzor má priamy prístup k Revitovým materiálom a prvkom a tým pádom z vlastného prostredia ich modifikuje priamo.
Veľkou pridanou hodnotou oproti Revitu je priamy pohyb po modeli prostredníctvom “avatara”, ktorému sa dokonca dá rátať koľko krokov prešiel :)  A na rozdiel napríklad od Navisworksu nevyzerá ako panáčik z roku 1984.
Čo ale ešte vnímam ako slabinu je výsledná grafika. Textúry sú síce realistické, svetlá svietia, ale výsledný efekt práve oproti Lumionu je celkom slabý. Textúry sú vyslovene Autodeskové, vyblité, nezaujímavé.  Ale na tom sa dá ešte popracovať, podstatný je potenciál, ktorý tam naozaj vidím. V najbližšom čase to chcem podrobne otestovať na mojich projektoch a dám potom vedieť výsledok. Dovtedy aspoň produkčné video od výrobcu.