Čo to je vlastne ten BIM ?

Pre tých čo nevedia, BIM je Building  Information  Modelling,  v priamom preklade Modelovanie Informácií o Stavbe, jednoducho povedané vytvorenie virtuálneho počítačového modelu budovy s informáciami o nej ešte predtým ako sa reálne začne stavať.
Podľa Wikipédie je to digitálny model, ktorý reprezentuje fyzický a funkčný objekt s jeho charakteristikami. Slúži ako databáza informácií o objekte pre jeho realizáciu a prevádzku.

bim-retazec2

V tomto roku sa už termín BIM posunul od priekopníkov a vizionárov k bežným projektantom, investorom a stavebným firmám, avšak niekedy bez pochopenia toho, čo ten BIM v skutočnosti je a čo potrebuje. Mám ten pocit, že väčšina ľudí, čo používa termín BIM sa domnievajú že to je vytvorenie revitového modelu so stále aktuálnym výkazom dverí, okien a stien. Domnievajú sa, že ak ten model obsahuje informácie, musí to byť BIM.
Ako to pekne napísal Jason Grant na svojom blogu, to čo väčšina ľudí považuje teraz za BIM je taký BIM Lite, taká príprava, tréning na plný BIM – to je skrátka príprava na niečo, čo nás ešte len čaká. Takže podľa neho nerobíte BIM pokiaľ:

  • ste radikálne nezmenili spôsob ako pracujete
  • v dokumentácii stále ešte používate veľké množstvo textu
  • nepoužívate až absurdné množstvo zdieľaných parametrov
  • neukazujete perspektívne pohľady z miestností klientom z obavy že to nezodpovedajú dizajnu aký ste chceli dosiahnuť
  • obávate sa zdielať svoj model s dodávateľmi (zhotoviteľmi)
  • viac sa staráte o výslednú grafiku ako o samotné dáta (toto je u nás obzvlášť silné)
  • váš tým zapína AutoCad rovnako často ako Revit
  • vaši dodávatelia nevytvárajú dátovo obsažné modely (u nás ani žiadne :)
  • pretože sa stále bavíme o Revite, myslíte si, že Revit = BIM
  • Potrebné si je uvedomiť, že BIM nie je softvér, je to proces, je to spôsob práce a komunikácie nad projektom.

Majitelia firiem potrebujú pochopiť, že zavedenie BIM procesov potrebuje väčšiu podporu ako bola posledná veľká zmena procesov projektovania ( z papieru do AutoCadu), avšak so správnou podporou z toho vyťažia aj viac výhod.

Nebudem ale siahodlho opisovať dlho to, čo bolo už veľakrát povedané a napísane. Pekné obsiahle články o BIMe si môžete prečítať na týchto odkazoch (v češtine). Sú to celkom rozsiahle články, s niektorými tvrdenia by som si dovolil polemizovať, ale v podstate je to tak.

jak je to s bim uvod
jak je to s bim 1 dil
jak je to s bim 2 dil
jak je to s bim 3 dil
bim-konkurenčná výhoda

Aby všetko nebolo také ružové, mám tu jeden obrázok, ktorý je všeobecne platný a hovorí aj o prechode na BIM. Skrátka treba mať asi reálne očakávania.

dobre-lacne-rychle

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *