Je BIM vhodný pre malé firmy?

Hlavne v zahraničí je bežný názor, že nasadenie BIMu je vhodné, či možné hlavne pre veľké firmy. Osobne si to nemyslím, kedže osobne poznám viacero malých kancelárií, či jednotlivcov pracovať veľmi úspešne s Revitom. Otázka samozrejme je, či iba samotná práca s Revitom postačuje na plnohodnotnú definíciu práce s BIMom. Takže to je niekoľko argumentov, ktoré sa budem snažiť potvrdiť či vyvrátiť:

BIM je pomalý

BIM zo svojej podstaty ťaží z toho, že celý projekt sa nachádza v jednom súbore. To čo je ale informačná výhoda, sa pri veľkých projektoch a veľkých firmách premieňa na tlačenie možného ohromného balvanu pred sebou. Totiž pri naozaj veľkých projektoch už treba čarovať s optimalizáciou modelu, aj každého najmenšieho prvku, čím sa niekedy výhoda BIMu musí obchádzať a hľadať kompromisy. Napríklad osobne celé bytové zariadenia v bytových komplexoch kreslím ako 2D prvky aby sa mi ani náhodou neobjavili v 3D a nespomalovali model. Naproti tomu projekty v rozsahu 1.000 až 10.000 m2, čiže objekty ako bytovky, malé administratívy, školy (ak sa u nás nejaké robia:),požiarne stanice, malé obchodné centrá – to sú presne také, na aké je BIM ako našitý, a ktoré sa dajú rozsahom zvládnuť do najmenších podrobností bez rizika že sa z toho zrúti bežná CADovská pracovná stanica a pritom dokážu ohromne profitovať z rýchlosti a komplexnosti BIM databázy. A kdo robí takéto projekty ? Asi nie 20 architektov naraz…

BIM je drahý

Práve naopak. BIM je investícia, ktorá má nielen šetriť, ale hlavne zarábať peniaze. Samozrejme, žiadna investícia nie je zadarmo. Ale asi treba u nás zmeniť myslenie, kedže rozdiel medzi cenou 2D , 3D a 3D BIM softvéru nie je až taký veľký, keď v ňom s ním pracujem cca 260 dní do roka a minimálne 8 hodíne denne (osobne teda viac:), čo je 2080 hodín. Teraz keď mi niečo dokáže zdvihnúť produktivitu o 10% – tak to si už dokáže každý prerátať. A to nehovorím, že zvýšenie produktivity BIMu oproti klasickému 2D projektovaniu, je podľa rôznych štúdií možné dosiahnuť aj 40%.

BIM je komplikovaný

Môže byť – keď je chápaný a používaný ako nákladný CAD nástroj. Ale po zmene myslenia prístupu k projektu – čo môže byť predsa komplikované na vytvorení jedného jediného modelu budovy na ktorom viem všetko vyriešiť. Pre mňa je to skrátka jednoduchšie a hlavne menej nákladné mať všetko pokope. Naopak pre mňa nie je nič komplikovanejšie ako keď sú vštku pôdorysy, pohľady, rezy, vizualizácie, tabuľky, profesie atď zvlášť každý vo svojom dwg. Skúste si taký projekt po čase meniť a dajme tomu zdvihnúť o jedno podlažie, alebo len po zásahu investora zdvihnúť parter o 20 cm vyššie. Tomu ja hovorím niečo komplikované. A treba to vnímať aj v komlexe toho, že problémy stavby viem vychytať dávno predtým ako sa začne betónovať. Skúste potom prísť na nejakú chybu ktorú ste nepostrehli, lebo rez ste predsa viedli inde. Tomu ja hovorím komplikované.

BIM je o dátach a previazanosti – my chceme iba pôdorys a nejaké vizualizácie

BIM je dodaní celého “výrobku” – budovy, dokonca lepšej budovy. Chceme aby úloha architekta nekončila kolaudáciou budovy, práve keď je možnosť aby ten, kdo vie o budove najviac – architekt, projektant, mal vďaka svojej znalosti BIM dát možnosť spolupracovať ďalej na facility managemente, skrátka možnosť predať svoju jednu robotu “dvakrát”. Ale možno ešte podstatnejšie je to, že architek má šancu hlbšie spracovať architektúru, má možnosť dlhšie uvažovať a riešiť napríklad fasádu, aj keď už sú pohľady nakreslené. BIM to skrátka umožňuje. A povedzte mi o architektovi, ktorý by si toto neželal.

Veľké firmy majú rozpočty na BIM oddelenia a managérov

Áno, a tým to práve viac komplikujú. Skrátka malej firme stačí jeden zapálený človek a skúsený dodávateľ ktorý ho postrčí správnou cestou a je to vyriešené. Žiadne nastavovanie štandardov firemnej komunikácie, žiadne mítingy o implementovaní spôsobu zavádzania procesov… Jeden nadšenec dokáže “obslúžiť štyroch piatich kolegov, ktorým to dokáže priamo pri ich počítači vysvetliť a stíhať priebežne odpovedať na otázky. Navyše nehovorím o tom, že sa dá ušetriť na školení – stačí vyškoliť toho jedného — on potom prenesie vedomosti ďalej.

Malé firmy nemôžu konkurovať tým veľkým

No, práveže môžu. Práve použitie BIMu je vstupenka do sveta “väčšieho” biznisu, kde s výrazne menším tímom dokážem robiť výrazne väčšie projekty rýchlejšie. A kedže malá firma dokáže nasadiť BIM výrazne rýchlejšie – viď predchádzajúci bod, môže ponúknuť hneď investorom inovatívne riešenia, skôr ako veľká firma len začne hľadať čas na míting na ktorom bude prehodnocovať proces menenia procesov :)

Príklad o nás – takáto bytovka je svojím rozsahom zvládnuteľná v Revite v dvoch osobách

– podunajska

podunajska2

Ďalej je tu príklad zo zahraničia, avšak samozrejme tam je trošku posun vo vnímaní čo je malá firma, treba si to možno vydeliť desiatimi :)   bim-small-practice

BIM skátka nie je závislý od veľkosti firmy, naopak dáva obrovskú šancu tým menším a inovatívnym. Môže mi to isto potvrdiť viacero architektov čo poznám, ktorí v tom robievajú rodinné domy a oplatí sa im to. Vedeli si nastaviť procesy a šablóny tak, že minimalizovali krok medzi ideou, vykreslením domu a výrobou dokumentácie. Aj keď v tom prípade ide skôr o taký BIM lite, kedže samotné použitie Revitu, bez koordinácie profesií v 3D. V prípade rodinných domov to nie je až tak nutné, aj keď poznám prípady, keď napr. pri pasívnom dome sa oplatí optimalizovať trasy vedení potrubí od tepelného čerpadla, solárneho ohrevu a zemných kolektorov.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *